DLA RODZICÓW

Archiwum newsów 2017.08-12 oraz galerie zdjęć

146

"Zostań Mikołajem dla zwierząt"

2017-12-20

Dziękujemy uczniom naszej szkoły i ich rodzicom za włączenie się do akcji ,, ZOSTAŃ MIKOŁAJEM DLA ZWIERZĄT” organizowanej przez Samorząd Szkolny. Zebrana podczas zbiórki karma oraz koce dla zwierząt zostały przekazane do schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim. Zwierzętom prezenty bardzo smakowały, za co są bardzo wdzięczne wszystkim Mikołajom ze szkoły podstawowej w Umiastowie.

NOWOŚCI

145

Jasełka

2017-12-20

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie naszej szkoły, pod przewodnictwem p. Iwony- wychowawczyni kl.I. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, bohaterów bajek, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

Po występie głos zabrał Burmistrz gminy Ożarów Maz. oraz Pani dyrektor, którzy złożyli wszystkim świąteczne życzenia, następnie  cała społeczność szkolna podzieliła się opłatkiem i wszyscy udali się na wspólną kolacje wigilijną.

144

Mikołajki

2017-12-06

Chociaż za oknami brak śniegu, świąteczny nastrój w Szkole Podstawowej w Umiastowie gości już od pierwszych dni grudnia.

Jak co roku o tej porze uczniowie wyczekują starszego, siwego, niezwykłego jegomościa… Świętego Mikołaja. Na ten moment wszyscy czekają cały rok i przygotowują się do odwiedzin tak ważnego  gościa. W ostatnich dniach można było zauważyć świąteczny nastrój nie tylko w salach lekcyjnych, ale również w całej szkole. Uczniowie byli nadzwyczaj grzeczni, śpiewali kolędy i pastorałki, przygotowywali ozdoby choinkowe na kiermasz świąteczny.

W środowy  poranek Święty Mikołaj odwiedził uczniów oraz nauczycieli. W nagrodę wszyscy grzeczni uczniowie otrzymali słodkie upominki i bilety do teatru na przedstawienie pt. „Mała Syrenka”. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.

143

Andrzejki

2017-11-30

Andrzejki to święto znane od wieków i w Polsce mające długą tradycję. Dawniej w andrzejkowy wieczór panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż wróżyły. Wróżby dotyczyły oczywiście przyszłego męża, tego jak będzie wyglądał skąd pochodził i jak się nazywał. Kiedyś kawalerowie nie obchodzili święta Andrzejek, bo dla nich były Katarzynki. Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe skupiają  zarówno dorosłych jak i dzieci . Jednak zwyczaj wróżenia pozostał, co więcej dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe.

Jak co roku również w naszej szkole dzieci wzięły udział w tym święcie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu  się powiedzie w dorosłym życiu. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.

142

Wycieczka do Sejmu RP

2017-11-13

Dnia 13.11.2017 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Sejmu. Mogliśmy zobaczyć, gdzie zapadają ważne dla Polaków decyzje, dowiedzieliśmy się także o strukturze i funkcjonowaniu Sejmu oraz jak wyglądają obrady. Była to wręcz „terenowa” lekcja wiedzy o społeczeństwie. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących samego gmachu.

Zwieńczeniem spaceru po sejmowych korytarzach był pyszny obiad

w restauracji sejmowej.

141

Akademia - 11 listopada Dzień Niepodległości

2017-11-10

"Ojczyzno moja, ziemio umiłowana,

 ukochana ziemio" - Jan Paweł II

 

Dnia 10.11.2017r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji  Święta Niepodległości. W tym roku przypada  99  rocznica odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę po 123 latach zaborów.

Program artystyczny przygotowany był przez uczniów klasy III pod kierunkiem wychowawczyni  pani Grażyny Pytkowskiej. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na 1918.

Inni uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

140

Przedstawienie - "Dwie Dorotki"

2017-10-25

25.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli  adaptację mniej znanej baśni braci Grimm ,,Dwie Dorotki”. Opowieść o kobiecie, która ma dwie córki. Rodzona jest leniwa zaś pasierbica bardzo pracowita. Pasierbicy wysłanej po wodę, prąd rzeki porywa wiadro. Dorotka bojąc się gniewu macochy, postanawia za wszelką cenę je odnaleźć. Na jej drodze jawią się mówiące: jabłoń i piec chlebowy. Pomagając im, Dorotka zaskarbia sobie ich wdzięczność. Spotkana na dalszej drodze tajemnicza staruszka również wynagradza Dorotkę za jej dobre serce. Zazdrosna macocha wysyła po wodę swoją córkę, lecz ta niestety nie zostaje tak hojnie  obdarowana jak Dorotka.

Dzięki przedstawieniu dzieci dowiedziały się, że człowiek dobry, uczynny i pracowity w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los.

138

Wycieczka do stadniny w Umiastowie

2017-10-20

Wycieczka piesza do stadniny koni w Umiastowie

Korzystając z przepięknej słonecznej pogody w piątkowe przedpołudnie przedszkolaki wybrały się na wycieczkę pieszą do stadniny koni w Umiastowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych, dzięki którym dowiedziały się, jak wygląda stajnia, boks, jakich warunków potrzebuje  koń oraz czym się żywi i jak należy o niego dbać. Miały możliwość nakarmienia koni.  Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy Pani Monice Gawlińskiej  za ciekawe opowieści, oprowadzenie po stajni i umożliwienie poznania tych wspaniałych zwierząt (dzięki Pani już wiemy jak prawidłowo karmić konia, z której strony do niego podchodzić  i  jak się zachowywać , aby go nie  spłoszyć).  W podziękowaniu przedszkolaki złożyły na ręce Pani Moniki wykonane wcześniej rysunki koni  a  mieszkańcy stajni dostali od naszych przedszkolaków słodziutkie marchewki i soczyste jabłuszka. W drodze powrotnej dzieci zachwycały się  kolorowymi, jesiennymi drzewami mijanymi po drodze.

137

Pasowanie Pierwszoklasistów

2017-10-13

Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie I klasy

13 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni Agaty Wysmolińskiej, przygotowali piękną akademię, pełną wzruszających słów i podziękowań dla nauczycieli i pracowników szkoły.

13.10.2017r.  to również ważna data w życiu uczniów klasy I, ponieważ od tego dnia stali się już pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Pasowanie na uczniów to wyjątkowo ważna uroczystość dla świeżo upieczonych pierwszoklasistów. Szkoła to bowiem nowe obowiązki a także nowe wyzwania. Pierwszoklasiści dołożyli wszelkich starań, aby wstąpić do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Umiastowie , pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Dzieci zaprezentowały też wiedzę na temat przyrody, zdały egzamin w stu procentach.

Z ich ust padły obietnice dotyczące obowiązkowości, punktualności, poszanowania przyborów szkolnych oraz zasad zgodnego współżycia w zespole, a słowa złożonej przysięgi potwierdzili odciskiem kciuka umoczonego w atramencie złożonym w kronice szkoły. Pani Dyrektor Grażyna Pytkowska dotknięciem magicznego ołówka  dokonała uroczystego pasowania dzieci na uczniów I klasy. Towarzyszyła temu podniosła atmosfera, a na twarzach dzieci rysowały się wielkie emocje. Pierwszoklasiści otrzymali wspaniałe prezenty oraz kilka miłych słów i cennych wskazówek, dotyczących życia w społeczności szkolnej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością rodzice pasowanych uczniów. Zakończeniem tego podwójnego święta był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I.

135

Święto pieczonego ziemniaka 2017

2017-09-23

W pierwszych dniach jesieni w naszej szkole odbyło  się „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Na początku dzieci usłyszały kilka ciekawostek o ziemniakach ( kto sprowadził ziemniaki do Polski, poznały kilka odmian ziemniaków, oraz sposób uprawy).   W  ,,Ziemniaczanym Quizie” dzieciaki mogły się pochwalić znajomością potraw wykonywanych z ziemniaków.

 W tym roku na dzieci czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”. Były „wykopki”, rzut ziemniakami do celu, tor przeszkód z ziemniakami na łyżce i rzut ziemniakiem do celu. Dzieciom sprawiło to nie lada frajdę.

Ostatnią  konkurencją było wykonanie „Ziemniaka Cudaka”, pomysłowości w pracach nie brakowało. Wszystkie  prace trafiły na wystawę a wszyscy twórcy Ziemniaczanych Cudaków otrzymali nagrody. Zwieńczeniem imprezy było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

134

Wycieczka do Wilanowa

2017-09-19

19.09.2017 roku odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka autokarowa do Wilanowa. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach dotyczących życia pszczół. Podczas warsztatów o tych fascynujących owadach dzieci  dowiedziały  się jak pracowitymi i pożytecznymi stworzeniami są pszczoły oraz: Kto sprawuje władzę w pszczelim królestwie? Jak wyglądają królewskie rządy pszczół? Czy pszczela królowa nosi koronę? Czy pszczoły mają wąsy? Zajrzały  do pszczelich komnat  aby zobaczyć, co jest tam magazynowane. Podczas warsztatów dzieci  dowiedziały się czym jest bartnictwo, poznały różne rodzaje miodów  i wykonały świeczkę z wosku pszczelego.

Grupa dzieci przedszkolnych uczestniczyła w lekcjach przyrody na terenie Parku Wilanowskiego. Przedszkolaki  obserwowały rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu ze zwróceniem szczególnej uwagi na różnorodność roślin parkowych, znajdujących się na terenie przypałacowych ogrodów.  Praca w ogrodzie bywa ciężka, ale przynosi bardzo dużo radości i satysfakcji. Nawet sam król Jan III z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. W trakcie zajęć dzieci poznawały  zasady tworzenia ogrodu barokowego. Dowiedziały się  czym są: heliotrop, karczoch, tuberoza bądź lubczyk oraz jakie znaczenie w barokowym ogrodzie odgrywał kolor. Z bliska przyjrzały się również licznym sprzymierzeńcom ogrodnika w świecie zwierząt.

Na wszystkich ogromne wrażenie wywarł  przepiękny Pałac Jana III Sobieskiego.

133

Rozpoczęcie roku 2017/2018

2017-09-04

4 września 2017 r. to szczególny dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej w Umiastowie, ponieważ  rok szkolny rozpoczął się w nowym budynku szkoły. Uczniowie rozpoczynają naukę  w dużych, kolorowych salach, do dyspozycji mają również halę sportową.

 W inauguracji roku szkolnego 2017/2018 uczestniczyli uczniowie z rodzicami, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście m.in. Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, przedstawiciele Straży Miejskiej i Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju i Edukacji Dzieci Wiejskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom i rodzicom za udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego a uczniom życzymy samych sukcesów w nauce.

 

wykonanie - hosting - obsługa

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju i Edukacji Dzieci Wiejskich przy S.P. im. Adama Mickiewicza w Umiastowie