DLA RODZICÓW

NOWOŚCI

Archiwum newsów 2015.01-06 oraz galerie zdjęć

67

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

2015-06-26

MINĄŁ ROK SZKOLNY 2014 /2015

 

Za nami rok szkolny 2014/2015.Wciągnięciem flagi na maszt i wysłuchaniem hymnu rozpoczęliśmy związane z nim uroczystości. Pani dyrektor Grażyna Pytkowska powitała gości pana Pawła Kanclerza-burmistrza Ożarowa Mazowieckiego i pana Zbigniewa Rybaka –dyrektora  ZEASiP-u, rodziców i dzieci. W swoich słowach skierowanych do zebranych, pan burmistrz  Paweł Kanclerz mówił o planach rozbudowy naszej szkoły, podjętych w tym kierunku poczynaniach. Życzył nauczycielom i dzieciom udanego wypoczynku.

Prowadzenie szkoły to trudna i odpowiedzialna praca. Podziękowania Zarządowi SWRiEDW złożyła pani dyrektor, a uczniowie wręczyli kwiaty.

  Za pracę społeczną na rzecz środowiska szkolnego, działalność w Samorządzie Uczniowskim zostały wręczone dzieciom nagrody książkowe. Także rodzice naszych uczniów w ciągu roku szkolnego wspierają działalność szkoły, aktywnie uczestniczą w jej życiu i wydarzeniach. Dyplomy, w podziękowaniu za ich trud i dokonania wręczyła im pani dyrektor.

  W prezentacji multimedialnej mogliśmy obejrzeć historię minionego roku szkolnego. Możemy się cieszyć, że życie szkoły i uczniów toczy się ciekawym, wartkim nurtem. Tu nie ma miejsca na nudę, nowe zadania wymagają ciągłej aktywności dzieci. Pożegnanie trzeciej klasy jest corocznie wzruszającym, ale przykrym momentem dla nas wszystkich. Dobrze, że planowana rozbudowy szkoły wyeliminuje to wydarzenie z naszego kalendarza. Uczniowie klasy trzeciej przeczytali swoje wspomnienia. Było dużo radości i smutku, że trzeba opuścić miejsce, w którym czuli się  dobrze i bezpiecznie. Wręczeniem nagród za naukę, wręczeniem świadectw i pamiątek zakończyło się pożegnanie klasy trzeciej.

    Rozdanie cenzurek i nagród za naukę  pozostałym uczniom odbyło się w salach lekcyjnych.

 Słodkim poczęstunkiem, na który zaprosili wszystkich obecnych rodzice klasy trzeciej, zakończyliśmy miniony rok.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

Wspomnienia uczniów 2014/2015 >>>

Prezntacja Szkoły 2015 (pobierz plik ppsx) >>>

65

Na Pikniku w Umiastowie

2015-05-30

W tym roku na pikniku rodzinnym ,,Mama ,Tata i Ja” spotkaliśmy się 30 maja.

Rozpoczęliśmy to nasze wspólne, tradycyjne świętowanie, inscenizacjami przygotowanymi dla rodziców przez ich pociechy.

      Oddział przedszkolny zaprezentował swoje umiejętności w recytacjach i piosence. Klasa pierwsza oprócz wierszy przygotowała występ z improwizacją ruchową do treści i muzyki piosenki dla rodziców. Wiersze i piosenki w swoich tekstach mówiły o uczuciach, wdzięczności i relacjach rodzinnych. Klasa druga  przedstawiła inscenizację pod tytułem ,,Rodzina na dobre i na złe”. Dzieci z humorem zaprezentowały zajęcia, zadania, zachowania, nie zawsze pozytywne, które na co dzień spotyka się w rodzinach. Zachęciły do przemyślenia i zmian na lepsze w codziennym życiu, trudnych sytuacjach i podziale obowiązków w domu. Zakończyły swój występ konkursem dla tatusiów, w którym każdy miał za zadanie rozpoznać swój krawat i dla mam, by na prezentowanych ,,portretach” rozpoznały swoje dziecko. Uczniowie klasy trzeciej  wspólnie z rodzicami przygotowali inscenizację pod tytułem ,,Nie płacz koziołku”. Okazało się, że koziołka spotkała niemiła nauczka za lekkomyślność i nieposłuszeństwo wobec rodziców. Wspólny występ był ogromną radością nie tylko dla widowni, ale także dla aktorów biorących w nim udział. Śpiewającą dedykację dla rodziców, złożyły dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych. Wszystkie prezentacje bardzo się podobały i były nagradzane sowitymi brawami. Złożenie życzeń i wręczenie wykonanych  przez dzieci upominków zakończyło tę część uroczystości.

    W dalszej części dzieci zaprezentowały układy taneczne opracowane na zajęciach tanecznych prowadzonych w szkole. Ich wysiłek został nagrodzony brawami.  Potem do wspólnej nauki i  zabawy zostali także zaproszeni rodzice.

   Po występach można było odbudować swoje siły zajadając ciasta upieczone przez mamy.  Dzięki sponsorom pikniku: ,,Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych” i ,,Funduszowi Sołeckiemu Umiastowa” można było uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez animatorów, szkolić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, bawić się na zjeżdżalni, zajadać popcorn i watę cukrową.

   Pogoda i humory dopisywały więc zabawa była doskonała, a zmęczenie takimi zajęciami będzie mile wspominane.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

64

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

2015-04-29

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Umiastowie 29 kwietnia wyjechały na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Z radością wyruszyły w nieznane. Długą podróż uatrakcyjnił posiłek w Mc Donaldzie, a potem już czekała na nich Wieliczka. Ponieważ do zejścia na dół, do kopalni,  zostało jeszcze trochę czasu więc z przyjemnością spędziły go na szaleństwach, na placu zabaw. Zejście pod ziemię, po dużej ilości schodów, liczenie stopni ,też okazało się doskonałym zajęciem.

Na początku trasy uczestnicy musieli znaleźć powitalny list od Skarbnika i przyłożyć rękę do wgłębienia dłoni na ścianie, zgłaszając tym samym gotowość do dalszej wędrówki. Otrzymali także  kartki z quizem sprawdzającym ich wiadomości zapamiętane z opowieści pani przewodnik.

 Z zaciekawieniem oglądali eksponaty, słuchali opowiadania o dawnych narzędziach i niebezpiecznej  pracy górników. Na trasie zwiedzania, w jednej z komór, wezwany ich okrzykami  pojawił się Skarbnik. Powitał dzieci, podzielił je na grupy i dał do przetaczania bal drewna ,imitujący bryłę soli.

Następne spotkanie z duchem kopalni odbyło się w innej komorze. Tam także  dzieci wykonywały różne zadania, związane z wiadomościami zdobytymi w trakcie wędrówki. Towarzyszyła temu

 radość ,chęć udziału w konkursach i zadowolenie uczestników. Trzy godziny zwiedzania trasy minęły bardzo szybko. Wyjazd na górę górniczą windą, zabranie bagaży z autokaru i zjazd pod ziemię na kolację i  nocleg to następny powód do radości. Podziału miejsc sypialnych dokonano  szybko,  na dzieci czekała sala zabaw z atrakcjami.

Potem  wieczorna toaleta, opatulenie się kołdrą,( pod ziemią chłodno) i zasłużony sen do godziny  7.00 następnego dnia.

30 kwietnia- pobudka, poranna toaleta, pakowanie bagaży, śniadanie o godzinie 8.00, a potem wyjazd na powierzchnię, zakup pamiątek z Wieliczki i wyjazd do Krakowa .

   Zwiedzanie w Krakowie rozpoczęło się wizytą u Smoka Wawelskiego. Potem wejście na Wawel, podziwianie jego piękna i gromadzenie następnych wiadomości przekazywanych przez panią przewodnik. Zwiedzanie Katery Wawelskiej, przejście przez Sukiennice, wędrówka po krakowskim rynku, wysłuchanie legend i opowieści to następne atrakcje i etapy wycieczki. Sygnał z Wieży Mariackiej, pozdrowienia od trębacza, zakończył oficjalną część naszego pobytu w dawnej stolicy Polski. Po obiedzie wyruszyliśmy w powrotną podróż .Zmęczeni ,ale zadowoleni i szczęśliwi dotarliśmy pod szkołę, gdzie na swoje pociechy czekali stęsknieni rodzice.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

63

Konkurs rysunkowy - "Zwierzaki to nie pluszaki...

2015-04-27

Po raz drugi nasza szkoła brała udział w konkursie ogłoszonym przez KRUS.

W tym roku jego hasło dotyczyło problematyki bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z pracy przy i ze zwierzętami w gospodarstwach rolnych.

Na w/w konkurs uczniowie naszej szkoły wykonali 16 prac, które zostały dostarczone do organizatorów. W tym roku żadna z wysłanych prac nie zdobyła zaszczytnego miejsca

lub wyróżnienia, ale i tak wszyscy biorący udział w konkursie dostali miłe upominki, będące nagrodą za trud i wysiłek włożony w wykonane prace.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

62

Międzynarodowy Dzień Ziemi

2015-04-22

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest akcją, odbywającą się co roku na całym świecie dnia 22 kwietnia. Ma ona na celu edukację ekologiczną związaną z ochroną środowiska.

W Polsce obchody Dnia Ziemi odbyły się po raz pierwszy w 1990 roku.

Uczniowie Publicznej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Umiastowie 22.04 dołączyli do tego corocznego wydarzenia. Rozpoczęli je inscenizacją w wykonaniu klasy trzeciej, przygotowaną pod kierunkiem pani Beaty Truszkowskiej pt. ,,Ziemia woła o pomoc”. Zawarte w niej przesłania trafiły do dzieci i przypomniały im o tym, że  dbać o naszą planetę trzeba na co dzień, a nie tylko ,,od święta”. Biorąc udział w grupowym konkursie rysunkowym, który polegał na prezentowaniu środowiska przyrodniczego naszej planety na okrągłych, w kształcie Ziemi kartonach, z zapałem przedstawiali najpiękniejsze, ich zdaniem, elementy otaczającego nas świata. W szkole zrobiło się nie tylko wiosennie, ale pięknie i kolorowo, gdy dzieci wzięły w ręce przyniesione przez siebie sadzonki i kwiaty. Posadzone na klombach, pod oknami klas, będą cieszyły oczy naszych małych ogrodników i uczyły ich odpowiedzialności

i obowiązkowości w  pielęgnowaniu nowych roślin.

Tradycyjnym zbieraniem śmieci na terenie przy szkole zakończyliśmy dzień, pamiętając słowa piosenki z disney’owskiego hitu ,,Pocahontas”- ,,Ziemia jest naszym domem, jedynym tak naprawdę prawdziwym, który mamy”.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

61

Powitanie wiosny

2015-03-20

Wiosna zawitała do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Umiastowie.

     20 marca uczniowie klasy drugiej występem pod tytułem ,,Spóźnione bociany” powitali tę radosną i kolorową porę roku. Zima bardzo zadowolona ze swojego panowania, niechętnie oddawała  królestwo następnej porze roku. Bociany próbowały ją przechytrzyć, ale zła władczyni rozpoznawała ich sztuczki  i pozostawała nadal. Piosenki o tematyce wiosennej także nie miały wpływu na zmianę jej decyzji. Pojawianie się głodnego niedźwiedzia, początkowo  potraktowała jako następne przebranie bociana, ale gdy rozsierdzony misio zagroził, że ją zje, zrezygnowała ze swojego pobytu i opuściła ,,pole walki”. Swoje panowanie nad światem ogłosiła Wiosna.

    Aby definitywnie zakończyć panowanie Zimy, dzieci trzymając Marzannę utworzyły korowód i udały się z tym symbolem minionej pory roku do ogniska. Wrzucona w płomienie kukła spłonęła i pozwoliła Wiośnie na objęcie władzy i jej radosne sprawowanie.

Za przygotowanie inscenizacji  pani dyrektor Grażyna Pytkowska podziękowała uczniom klasy drugiej i pani Jadwidze Bieńkowskiej organizatorce tej szkolnej uroczystości.

  W tym dniu, aby uczcić nadejście wiosny, dzieci założyły ubrania w kolorze zielonym.

W  konkursie na największą ilość części garderoby w tym kolorze, wyłoniono jako zwycięzców po jednej osobie z klasy pierwszej, trzeciej i oddziału przedszkolnego.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

60

XXXVIII kokurs recytatorski

"WARSZAWSKA SYRENKA"

2015-03-12

Zgodnie z regulaminem, przeprowadzono konkurs na etapie szkolnym.

Brali w nim udział uczniowie klasy trzeciej, drugiej i oddziału przedszkolnego. Komisja wyłoniła sześć osób, do wzięcia udziału w etapie gminnym.

Z klasy drugiej reprezentowały szkołę: Krystyna Albińska ,Oliwia Drejewicz

 i Nikola Kułakowska. Z klasy trzeciej: Aleksandra Baranek, Zofia Kubowicz i Urszula Mazurek-Zacharek.

Konkurs odbył się 12 marca i brało w nim udział 60 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Ogromną radość sprawił nam fakt, że wszystkie występujące uczennice otrzymały wyróżnienie. Ich recytacje zostały zauważone i docenione przez jury. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 20 marca w klubie ,,Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. Pan Paweł Kanclerz –Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki, złożył gratulacje zwycięzcom i rodzicom.

Wręczył dyplomy i przekazał szczególne  podziękowania nauczycielom za ich trud  włożony w przygotowanie uczniów do tego konkursu.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

59

Niecodzienni goście - Węże

2015-02-25

Niecodzienni goście odwiedzili 25 lutego naszą szkołę. Pod opieką herpetologa swoje piękno i różnorodność zaprezentowało pięć węży. Pierwszy z nich o imieniu Kacper-wąż zbożowy, drugi Marek reprezentowały barwne kolory. Zachwyt dzieci wzbudziły następne okazy.

Tu było ważne nie tylko ubarwienie gadów, ale także ich wielkość. Krzysztof- boa dusiciel, pyton tygrysi –Zygmunt i Kazik- pyton o albinotycznym ubarwieniu były  dotykane i lekko głaskane. Okazało się także, że dzieci bardzo chętnie pozowały do zdjęć z pytonem tygrysim i nie były przerażone, gdy oplatał ich ramiona.

Oprócz uczty wzrokowej, uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o prezentowanych okazach; ich sposobie poruszania się, odżywiania, reagowania na obrazy, głośne dźwięki i drgania. Dlatego też, bardzo starali się, aby zachować ciszę i jak najlepiej przeżyć wizytę tak  rzadkich gości. Spotkanie zakończyło się zadawaniem pytań i podziękowaniem za pokaz  i przybliżenie codziennego życia tych egzotycznych gadów.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

58

Święto szkoły

2015-02-22

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w  Umiastowie obchodziła w tym roku 57 urodziny. Z tej okazji uczniowie klasy trzeciej przygotowali inscenizację dwóch utworów patrona szkoły.

Pierwszy, to wiersz pod tytułem ,,Lis i kozieł”.

Chytry rudzielec dzięki swojej przebiegłości i wiary, że z każdego niesprzyjającego położenia jest szansa na ratunek, oswobodził się z głębokiej, wkopanej w ziemię beczki.

 Drugi utwór pod tytułem ,,Osioł i pies” przekazał dzieciom morał, że egoizm,  brak współpracy i  zrozumienia dla potrzeb drugiej istoty, może się skończyć tragicznie dla samoluba.

Inscenizacja w sposób zrozumiały przybliżyła zebranym treść utworów, które w oryginale  ze względu na dawniej używane słowa i zwroty są trudne w odbiorze dla widza. Uroczystość zgodnie z tradycją została zakończona urodzinowym tortem, na którym widniała tarcza z podobizną naszego wieszcza.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

57

Bal Karnawałowy

2015-02-13

Karnawałowy bal dla uczniów w Publicznej Szkole Podstawowej w Umiastowie to zawsze gwarancja dobrej i bezpiecznej zabawy.

W tym roku odbył się w dniu 13 lutego, ale „feralna trzynastka” przyniosła dzieciom dużo radości. Pierwsza część, to zabawa w basenie z piłeczkami, szalone i radosne wyczyny gimnastyczne,  wdrapywanie się na ,,dmuchany zamek” i błyskawiczne zjazdy. Nie przeszkadzało nikomu, że wspaniałe stroje fruwały w powietrzu radośnie razem ze swoimi właścicielami. Najwyżej trzeba było odłożyć akcesoria i dodatki do nich, ale cóż to znaczyło w porównaniu z takimi atrakcjami. Przerwa na zjedzenie owoców, wspaniałych kanapek przygotowanych przez mamy, uzupełnienie płynów w organizmie, uspokoiła

i wyciszyła rozbawionych uczestników zabawy. Drugą część balu dzieci spędziły   przy muzyce tanecznej  na zabawie, tańcach grupowych i  indywidualnych.

Cieszyły się, gdy posypał się na nie grad  konfetti. Trudno było wyjść z dobrej zabawy do codzienności domowego zacisza, ale zmęczenie pomogło

i zadowoleni, szczęśliwi,  z kolorowymi wspomnieniami powędrowali do domów.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

56

Dzień Babci i Dziadka

2015-01-16

Babcia i Dziadziuś zaproszeni 16 stycznia z okazji swojego święta przez wnuki do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Umiastowie przybyli bardzo licznie. Do wnuczek i wnuków należała opieka nad seniorami rodów w trakcie ich pobytu w szkole. Pani dyrektor Grażyna Pytkowska powitała zebranych i złożyła życzenia z okazji ich święta.

    Program artystyczny rozpoczęły dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne przedstawiając nowoczesny układ pod tytułem ,,Czekolada”. Z wdziękiem i naturalnie poruszały się w rytm muzyki. Zadowolone, uśmiechnięte twarze dziadków i rzęsiste brawa były podziękowaniem za występ.

    Wspólna recytacja wierszy przez uczniów oddziału przedszkolnego i piosenka w ich wykonaniu także przypadła zebranym do serca.  Klasa pierwsza powitała gości wierszami dla babci i dziadka oraz układem tanecznym do piosenki śpiewanej dla nich.

   ,Niech żyją nam”, to pełna humoru inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy drugiej. W jej treści dzieci postanowiły zorganizować występ teatralny dla dziadków, szukając w różnych książkach materiałów do przedstawienia. Niektóre z ich wyborów wywoływały salwy śmiechu wśród zebranych. Dopiero wspólnie zredagowany wiersz dla babci i dziadka oraz piosenka zakończyły ich inscenizacyjne perypetie. Klasa trzecia przygotowała przedstawienie pod tytułem ,,Wszystko dla babci i dziadka”. Bajka o rycerzu, który oswobodził królestwo od złego smoka i pokonał go swoją uprzejmością, była wskazówką do właściwego postępowania w codziennym życiu.

W rolę smoka wcielił się jeden z ojców, odgrywając ją bardzo sugestywnie.

Odśpiewanie tradycyjnych ,,Stu lat” zakończyło artystyczne występy. Po nich dziadkowie udali się do klas, gdzie wnuki złożyły im życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Przy herbacie,  słodkim poczęstunku i  serdecznych rozmowach czas minął bardzo szybko, ale wspomnienia pozostaną na dłużej.

 

autorka zdjęć i tekstu: Jadwiga Bieńkowska

 

wykonanie - hosting - obsługa

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju i Edukacji Dzieci Wiejskich przy S.P. im. Adama Mickiewicza w Umiastowie