DLA RODZICÓW

NOWOŚCI

Archiwum newsów 2016.08-12 oraz galerie zdjęć

120

Jasełka

2016-12-18

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla każdego z nas. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. Jeden z nich to jasełka, które wprowadzają w ten niezwykły, świąteczny klimat i przypominają, że w Betlejem przyszło na świat Dzieciątko - Zbawiciel.

20 grudnia młodzi aktorzy z z kl I, II i III  Publicznej Szkoły Podstawowej w Umiastowie pod kierunkiem pani Beaty Truszkowskiej zaprezentowali licznie zgromadzonym gościom bajkowe przedstawienie bożonarodzeniowe.

Oddać pokłon Jezusowi przybyli bohaterowie znanych bajek i baśni. Każdy z nich, wraz z podarunkami, przyniósł cenne i pouczające wskazówki dotyczące dobrego zachowania, uczciwego postępowania czy szacunku i miłości wobec bliskich. Jako pierwsza przybyła do stajenki Dziewczynka z zapałkami, kiedy odczuła, że w stajence jest zimno, oddała zapałki, aby św. Józef rozpalił ognisko i wszyscy się ogrzali. Przypomniała ona o biednych i głodnych dzieciach, o których nie pamiętano nawet w dniu narodzin Zbawiciela. Prosto od babuni przybiegł do stajenki Czerwony Kapturek z koszykiem smakołyków, za które Matka Boża podziękowała i powiedziała, że jej Syn kiedy urośnie, to chorych pocieszy, uleczy i wszystkim z pomocą pośpieszy. Do stajenki przybył też stary Rybak i ofiarując dzieciątku złotą rybkę powiedział: „Ona wam spełni każde pragnienie, lecz to być musi dobre życzenie.” Wszystkie dzieci powinny wiedzieć, że kłamstwo i nieuctwo nie popłaca, a nauka i praca skutkuje w przyszłości. Przekonał się o tym Pinokio, który zostawił w stajence swój długi nos i ośle uszy, stając się grzecznym chłopcem słuchającym Boga i rodziców. Prosto z chaty Baby Jagi przybyli do szopki Jaś i Małgosia, ofiarowali oni Dzieciątku słodkie pierniki dając jednocześnie innym dzieciom przykład miłości braterskiej i siostrzanej. Kolejną osobą przybyłą do stajenki była Sierotka Marysia, która choć sama biedna, podarowała Jezusowi poduszeczkę z piórek i puchu gęsiego. Podziękowania za cały piękny świat złożyła także pracowita Pszczółka Maja dając Dzieciąteczku plaster miodu. Każde dziecko zna zapewne postać Kopciuszka, biednej dziewczynki, nie lubianej przez siostry, która za sprawą wróżki stała się królewną. W pięknej sukni i koronie przyszła do Jezusa, by posprzątać w stajence i ofiarować Mu złoty pantofelek. Przypomniała ona o pracowitości i pokorze, które zawsze bywają nagrodzone.

Po występie przyszedł czas na podziękowania i życzenia, które złożyła pani Dyrektor Grażyna Pytkowska, pan Burmistrz Paweł Kanclerz oraz pan Andrzej Cichal Przewodniczący Rady Miejskiej, który wręczył na ręce pani Dyrektor upominki i słodycze dla uczniów naszej szkoły. Dzielenie się opłatkiem zakończyło część oficjalną, a zebrani goście udali się na wigilijną wieczerzę.

Mali artyści wystąpili raz jeszcze, podczas Wigilii szkolnej 22 grudnia, tym razem przed publicznością złożoną z ich szkolnych koleżanek i kolegów.

 

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

119

Teatr Guliwer - „Tajemnica Wigilijna”

2016-12-14

14 grudnia uczniowie naszej szkoły wykorzystując otrzymane w prezencie od Świętego Mikołaja bilety do Teatru Guliwer, wybrali się na przedstawienie „Tajemnica Wigilijna”

 Główny bohater tego przedstawienia Kloszard spotyka w dzień Wigilii Anioły, które schodzą z nieba by przywrócić na ziemi ład w postaci rozgwieżdżonego nieba. Na oczach widzów aniołowie wyczarowują niebo i wciągają na nie świecącą gwiazdkę. Anioły wracają do nieba z wyjątkiem nieposłusznego i upartego Anioła Stróża, który chce poznać ludzi i przeżyć święta na ziemi. Z tego spotkania dwójki bohaterów Kloszarda i Anioła wynika wiele nieporozumień  ponieważ okazuje się, że inne są zwyczaje na ziemi a inne w niebie. Zabiegani mieszkańcy co prawda obchodzą tego dnia święta, ale nie chcą wcale, żeby odwiedził ich niespodziewany gość, zwłaszcza jeśli jest kloszardem. Dla bogatych to okazja do obżarstwa, a biedacy martwią się bardziej, czy kolędnicy nie będą chcieli niczego od nich wyłudzić. Anioł jest bardzo zasmucony i rozczarowany, Kloszard zaś twierdzi, że tak zawsze było i że na świecie od niepamiętnych czasów żyli i dobrzy i źli ludzie.

W rezultacie tych nieporozumień Anioł musi wracać do Nieba a do głównego bohatera, po jego duszę przychodzi Diabeł i Śmierć. Publiczność wypowiadając magiczne zaklęcie „Deus Ex Machina!” ratuje bohatera z opresji. Mieszkańcy rozumieją swój błąd i przepraszają Kloszarda.

Podczas przedstawienia nie zabrakło piosenek i znanych kolęd, a przybycie Świętego Mikołaja było miłym zwieńczeniem spektaklu.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

118

Piernikowe wypieki

2016-12-12

Przed nami okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole rozpoczął się od wypieku pierników, potrzebny jest bowiem czas, aby  stały się odpowiednio wilgotne i miękkie. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I z wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej przez panie ciasto, wycinały foremkami świąteczne kształty: choinki, gwiazdki, bałwanki, śnieżki i bombki. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach przypraw korzennych i miodu, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania kolorowymi lukrami i barwnymi posypkami.

Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły piękne. Można je będzie kupić na Świątecznym Kiermaszu w naszej szkole.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

117

Mikołajki

2016-12-06

6 grudnia jak co roku naszą szkołę odwiedził  Święty Mikołaj.  Zostawił dzieciom list w którym wyjaśnił, że wpadł tylko na chwilkę bo w tym dniu jest bardzo zajęty. Zapewnił, że wie wiele o postępach dzieci w nauce i o ich zachowaniu, wyraził nadzieję, że będą coraz lepszymi uczniami i kolegami, a lista ich dobrych uczynków będzie robiła się coraz dłuższa i dłuższa z każdym dniem. Poinformował, że jak co roku zostawił w szkole niespodziankę dla wszystkich uczniów. Po przeczytaniu listu przyszedł czas na poszukiwanie ukrytego prezentu. W tym roku szczęście miały uczennice z kl. II i to one znalazły Mikołajowy worek. Okazało się, że zawierał nie tylko słodycze, ale także bilety do teatru dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy Mikołaju!

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

116

Andrzejki – czas wróżb i czarów

2016-11-29

Koniec listopada, to czas wróżb i przepowiadania co czeka nas w niedalekiej i odległej przyszłości. 29 listopada uczniowie naszej szkoły przeżyli czas pełen czarów i magii.  Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka a chłopcy wybranki. Wędrówka butów w kierunku drzwi miała wróżyć kto będzie miał powodzenie w miłości. Łódeczki z imionami dzieci, puszczone na wodę pomogły stwierdzić czy zawiązane szkolne przyjaźnie okażą się długotrwałe. Nie obeszło się też bez tradycyjnego lania wosku przez dziurkę od klucza i interpretacji woskowych figur.

Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że sprawiły one wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

115

Warsztaty -  pierwsza pomoc

2016-11-28

28 listopada w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadzili strażnicy ze Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim. Celem warsztatów było oswojenie dzieci z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności na temat tego jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jak prawidłowo wezwać pomoc,  oraz dowiedzieli się jak wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. Każdy uczestnik, po wcześniejszym instruktażu, mógł sprawdzić swoje umiejętności na fantomie.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do ćwiczeń pamiętając o tym, że wiedza jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

Dzień Niepodległości

2016-11-11

114

11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie kl. III Publicznej Szkoły Podstawowej w Umiastowie pod kierunkiem pani dyrektor Grażyny Pytkowskiej przedstawili lekcję historii z tamtego okresu. Nie zabrakło wierszy oraz informacji historycznych przekazanych poprzez występy uczniów a także zaprezentowanych multimedialnie. Inscenizacja przypominała o najważniejszych faktach, które doprowadziły Polaków do upragnionej wolności. Na twarzach widzów malowało się przejęcie kiedy artyści zrywali z mapy kolejne kawałki Polski, kiedy Polska symbolicznie została zakuta w kajdany oraz kiedy zaborcy – Prusy, Rosja i Austria –  zostali przepędzeni i nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.

Uczestnicy z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli oraz wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Uroczysty apel zakończył się odśpiewaniem Hymnu oraz wciągnięciem flagi na maszt przez Samorząd Uczniowski.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

113

Teatrzyk - "Szukając zielonej planety"

2016-11-08

8 listopada uczniowie naszej szkoły biorąc udział w przedstawieniu pt: „ Szukając zielonej planety” mogli udać się w podróż do przyszłości na pokładzie statku kosmicznego razem z dwójką robotów i małą dżdżownicą Dżanet.

Aktorzy z Teatru Niewielkiego z Krakowskiego Biura Promocji Kultury opowiedzieli dzieciom, co należy robić, aby chronić środowisko naturalne. Widzowie dowiedzieli się  jak segregować śmieci, dlaczego nie można palić odpadów w piecach domowych i wykorzystywać niebezpiecznych dla środowiska substancji. Zadaniem pełnego humoru i muzyki spektaklu było kształtowanie wśród dzieci postaw świadomej współodpowiedzialności za środowisko naturalne.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy bohaterów a także chętnie zgłaszali się do proponowanych zadań. Aktorzy pożegnani zostali gromkimi brawami.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

112

Dzień Edukacji Narodowej

2016-10-14

W piątek 14 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.  Uczniowie kl II pod kierunkiem pani Beaty Truszkowskiej słowami wierszy i piosenek  podziękowali nauczycielom za ich trud i wysiłek włożony w wychowanie i kształcenie. Po części artystycznej wszyscy uczniowie mieli okazję złożyć życzenia nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.

W tym dniu także pierwszoklasiści przyjęci zostali do grona pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Mimo ogromnej tremy i zdenerwowania pięknie zaśpiewali piosenki i wyrecytowali wiersze. Przeegzaminowani przez swoich starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Grażyna Pytkowska symbolicznym dotknięciem ołówka dokonała uroczystego pasowania. Nowi uczniowie odciskiem palca złożyli swój podpis w kronice szkolnej. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, tarcze oraz pierwszy dokument – legitymację szkolną a także kuferek obfitości. Starsi koledzy i koleżanki z kl. III obdarowali pierwszaków własnoręcznie przygotowanymi kartami. W klasie czekał na uczniów piękny tort w kształcie tablicy szkolnej z wypisanymi imionami dzieci oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

107

UWAGA RODZICE

2016-10-13

14.10.2016r. ŚWIĘTO EDUKACJI

 

W tym dniu dzieci przychodzą do szkoły w stroju galowym,
nie ma zajęć lekcyjnych o obiadu.

 

Uroczystość pasowania na ucznia odbędzie się w godz.: 8:00-12:00

 

Zapraszamy rodziców

 

Proszę o zgłoszenie dzieci, które będą musiały pozostać w tym dniu na świetlicy

(do której godzimy)

 

sekretarz szkoły - Monika Gryglas

110

Ziemniaczane stworki

2016-10-18

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu ogłoszonego przez Samorząd Uczniowski pod nazwą „Ziemniaczane stworki”. Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów, którzy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Do ozdobienia figurek z ziemniaków użyli: patyczków, drucików, pinezek, liści, kawałków tkaniny oraz bibuły co spowodowało, że prace były różnorodne i niepowtarzalne. Konkursowe dzieła: ludziki, zwierzaki, kosmici... to co tylko fantazja przyniosła, wyeksponowane czekały  na werdykt jury. Spośród 25 prac komisja wytypowała 13 najciekawszych  i nagrodziła ich autorów. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali słodkościami. „Ziemniaczane stworki” zakończyły Święto Pieczonego Ziemniaka w naszej szkole.

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

109

W królestwie ziemniaka

2016-10-18

Święto Pieczonego Ziemniaka to wydarzenie na które z wielką radością czekają dzieci z naszej szkoły. W tym roku dzień ten spędziliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym niedaleko Błonia. Tuż po przyjeździe i zjedzeniu śniadania, wszystkie dzieci z przygotowanymi wiaderkami i wielkim zapałem ruszyły na pole gdzie czekały wykopane przez gospodarza ziemniaki. Dzieci prześcigały się w zbieraniu, a ilość ziemniaków w skrzyniach szybko rosła. Wszyscy zachwycali się wielkością niektórych bulw ziemniaczanych oraz ich nietypowymi kształtami. Po zbiorach dzieci mogły poznać narzędzia wykorzystywane w uprawie ziemniaków. Po powrocie do gospodarstwa przyszedł czas na poznanie budowy bulwy ziemniaczanej. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali wykładu gospodyni a następnie ochoczo przystąpili do samodzielnego ścierania ziemniaków. Kolejnymi atrakcjami zaserwowanymi przez gospodarzy były przejażdżka bryczką oraz poznanie różnych gatunków zwierząt. Największy entuzjazm wzbudziły konie, pawie, króliki oraz świnia wietnamska o imieniu Klara. W czasie kiedy gospodarz nadzorował rozpalenie ogniska dzieci spędziły czas na placu zabaw. Gra w piłkę, skoki na trampolinie oraz zabawy na huśtawkach spowodowały, że upieczone nad ogniskiem kiełbaski szybko znikały z rusztu. Gdy ognisko przygasło w rozżarzony popiół gospodarz wrzucił ziemniaki aby mogły się upiec. Wszyscy usiedliśmy wokół ogniska i zjadaliśmy ze smakiem tą najprostszą - ale jakże pyszną - potrawę świata.

 Piękna jesienna pogoda i ciekawe atrakcje spowodowały, że wszyscy bawili się doskonale. Pełni wrażeń, ze skarbami jesieni i pawimi piórami w dłoniach wróciliśmy do szkoły.

 

autorka tekstuhg: Agata Wysmolińska

105

WYBORY DO SAMORZĄDU
UCZNIOWSKIEGO 2016/2017

2016-09-30

14 września uczniowie naszej szkoły wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.

Prawo głosowania mieli wszyscy uczniowie z klas I -III. Spośród zgłaszających się kandydatów

w demokratycznych wyborach uczniowie wybrali:

Prezesa – Wojciecha Moszczyńskiego kl. III

Wiceprezesa – Marię Ratyńską kl. III

Sekretarza – Dominikę Mioduszewską kl. III

Inne funkcje:

Wiktor Ostrowski kl. III, Marlena Ciecieląg kl. II – opiekunowie sprzętu sportowego

Szymon Zacharek kl. III – opiekun roślin na sali rekreacyjnej

Antoni Śniegoski kl. II – opiekun łazienki chłopców

Aleksandra Zawadzka kl. II - opiekunka łazienki dziewcząt

Równocześnie odbyły się wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego, którym została pani Agata Wysmolińska.

Wybranym gratulujemy!!!

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

104

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

2016-09-30

Wakacji nadszedł kres... 1 września 2016 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Umiastowie rozpoczęli nowy rok szkolny.

Na uroczystości spotkali się: Dyrektor Szkoły pani Grażyna Pytkowska, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i licznie przybyli rodzice uczniów. Swoją obecnością zaszczycili nas również: wiceburmistrz Ożarowa Mazowieckiego, pan Dariusz Skarżyński oraz Prezes Zarządu SWRiEDW, pan Tadeusz Pytkowski.

Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich gości, a w szczególności uśmiechniętych, wypoczętych i gotowych na wyzwania uczniów. Życzyła wszystkim wielu sukcesów, uśmiechu, zapału oraz energii do realizacji działań i wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym, zwróciła uwagę na bezpieczeństwo w związku z rozbudową naszej szkoły oraz przedstawiła kadrę pedagogiczną.

Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

 

Wszystkim pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom  życzymy sukcesów!!!

 

autorka tekstu: Agata Wysmolińska

103

KALENDARZ WYDARZEŃ 2016/2017

2016-09-30

102

ZAJĘCIA DODATKOWE

2016-09-27

Ruszają zajęcia dodatkowe:

ROBOTYKA od 4.10.2016 (wtorek) godz.14.00

SZACHY od 6.10.2016 (czwartek) godz.13.00-14.30

 

Proszę o pozostawienie zapisanych na zajęcia dzieci w świetlicy

 

Prosimy  o uzupełnienie dokumentacji przez Rodziców

(zgoda na badanie logopedyczne PILNE i deklaracji PZU ).

sekretarz szkoły - Monika Gryglas

101

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO

2016-09-27

99

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2016-2017

2016-07-12

106

Warsztaty przyrodnicze – płazy

2016-09-30

22 września w naszej szkole odbyła się lekcja przyrodnicza a jej głównymi bohaterami były żywe okazy płazów. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak rozpoznać płazy, czym różnią się od gadów, z którymi bardzo często są mylone, a przy okazji poznały znaczenie słów stało i zmiennocieplność oraz dowiedziały się co to oznacza w praktyce. Z wielkim zainteresowaniem, z bardzo bliskiej odległości mogły obserwować żywe okazy płazów, a także miały okazję  nauczyć się rozpoznawania ich gatunków po odgłosach jakie wydają. Mimo, że dzieci nie mogły dotknąć zwierząt,  pokaz wywołał dużo emocji i przez wszystkich uznany był za bardzo ciekawy.

autorka tekstu i zdjęć: Agata Wysmolińska

87

ZASADY REKRUTACJI

2016-02-29

 

wykonanie - hosting - obsługa

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju i Edukacji Dzieci Wiejskich przy S.P. im. Adama Mickiewicza w Umiastowie